2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone.

 

ANCILE Sp. z o.o.

UL. ŚW. MIKOŁAJA 56/57, POK. 307

50-127, WROCŁAW

TEL: 71 339 39 00

TEL: 505 754 010

E-MAIL: BIURO@ANCILE.PL

 

Szybkie wykreślenie firmy z rejestru VAT
Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła nowe zasady wykreśleń firm z rejestru podatników VAT. Od 1 września skarbówka szybciej będzie mogła wykreślić podmiot z rejestru. Zgodnie z nowymi przepisami, podatnik będzie wykreślony z rejestru VAT, jeżeli nie złoży deklaracji za trzy kolejne miesiące lub jeden kwartał. Okresy nieskładania deklaracji, po których możliwe będzie wykreślenie z rejestru VAT, zostały skrócone o połowę. Firma wypadnie z rejestru już po trzech miesiącach.
Stosowanie tych przepisów może rodzić problemy także dla uczciwych podatników. Można bowiem wyobrazić sobie sytuację, gdy podatnik rozliczający się kwartalnie nie złoży w terminie deklaracji i zostanie wykreślony z rejestru VAT następnego dnia po upływie terminu na złożenie deklaracji – przepisy nie przewidują bowiem terminu, w którym wykreślenie powinno mieć miejsce, zatem jest ono możliwe już dzień po upływie terminu na złożenie deklaracji. Firma wykreślona ze względu na nieskładanie deklaracji VAT, będzie mogła być przywrócona do rejestru tylko na podstawie wniosku złożonego w terminie dwóch miesięcy od wykreślenia. 
Ograniczenie zwolnienia z VAT
Rozszerzony został również katalog podatników, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT. Chodzi tu o zwolnienie przysługujące podmiotom, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła 200 tys. zł rocznie. 
Zlikwidowano zwolnienie dla podatników dokonujących m.in. dostawy części do pojazdów samochodowych i motocykli oraz m.in. preparatów kosmetycznych i toaletowych, komputerów, urządzeń elektronicznych, RTV, AGD i innych tego rodzaju towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie (np. sprzedaż internetowa lub telefoniczna). Wyłączono także możliwość zastosowania zwolnienia dla podatników świadczących usługi ściągania długów, w tym faktoringu.
Niższa sankcja VAT
1 września zmieniły się również zasady dotyczące sankcji VAT. Obecnie, podatnicy, którzy złożą deklarację korygującą w trakcie kontroli celno-skarbowej, zostaną obciążeni niższą 15-proc., (zamiast 20-proc.) sankcją VAT. Warunkiem jest złożenie korekty w ciągu 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli i wpłata zaległego podatku lub nienależnego zwrotu VAT najpóźniej w dniu złożenia korekty.
Listopad 2019 i styczeń 2020 – będą kolejne zmiany
1 listopada w zacznie obowiązywać obowiązkowy mechanizm  podzielonej płatności  tzw. split payment dla niektórych towarów. Od 1 listopada 2019 r. podatnicy będą mogli też wnioskować o wydanie wiążącej informacji stawkowej – WIS. Będzie to urzędowe potwierdzenie prawidłowości stosowanej stawki.

Nowy Rok przyniesie dalsze zmiany w VAT, kluczowe dla podatników uczestniczących w obrocie międzynarodowym. Zmienią się zasady dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, zasady ustalania dostawy ruchomej w transakcjach łańcuchowych i przepisy dotyczące magazynów konsygnacyjnych. Zmiany wymagają systemowego przebudowania procedur wewnętrznych podatników VAT.
Faktura tylko do paragonu z NIP
Kolejną zmianą mającą uszczelnić system VAT jest wprowadzenie zasady, że fakturę VAT będzie można wystawić tylko do paragonu, który zawiera numer NIP nabywcy. Ma to wyeliminować proceder, w którym każdy posiadający paragon mógł udać się do sprzedawcy i poprosić o wystawienie faktury VAT. Od stycznia 2020 r. będzie to możliwe tylko w sytuacji, gdy paragon będzie zawierał NIP nabywcy. Wiele kas fiskalnych nie ma obecnie takiej funkcji, co oznacza, że jedyną możliwością otrzymania faktury będzie poproszenie o nią sprzedawcę od razu, bez drukowania przez niego paragonu fiskalnego.
 

 

Źródło: prawo.pl

 

Zmiany w podatku VAT od 1 września 2019
03 września 2019

Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

 

 

  1. pl
  2. ru

Tarcza Twojego Biznesu

Kompleksowa obsługa

księgowo-podatkowa

 

obsługujemy również

w języku rosyjskim i angielskim

 

Zapraszamy do współpracy!

Umów  wizytę